Czy wielojęzyczny umysł jest lepszy?

We wspomnianym wcześniej artykule z New York Times’a czytamy o korzyściach wynikających z dwujęzyczności. A jak wygląda sprawa jeśli w grę wchodzi więcej języków? Dokładnie takie pytanie zostało zadane w blogu poświęconym Indiom prowadzonym przez dziennikarzy NYT wkrótce po ukazaniu się artykułu o dwujęzyczności.

Autorka If Bilingual is Good, Is Trilingual Better? zwraca uwagę na to, że według danych z 2001 roku w Indiach używa się 122 języków. Aż 240 milionów osób (ok.20 procent ludności) jest wielojęzyczna (więcej niż trzy języki) i miliony posługują się trzema językami.

Jednak nie ma zbyt wielu badań na temat wielojęzyczności, czy to w Indiach czy na świecie. Według Suzanne Barron-Hauwaert cytowanej w blogu trójjęzyczność traktowana jest w literaturze naukowej jako odmiana dwujęzyczności i zakłada się, że teorie odnoszące się do dwujęzyczności mają zastosowanie również do trójjęzyczności. Ponadto badania prowadzone przez Barron-Hauwaret pokazały, że w przypadku dzieci posługujących się trzema językami trudniej o równowagę między językami niż w przypadku gdy są to tylko dwa języki i że wybór języka przez dziecko trójjęzyczne w dużej mierze zależy od wieku. Młodsze dzieci częściej posługują się językiem mamy, nieco starsze (3-4 letnie) językiem taty, a pózniej preferują język otoczenia.

Ciekawe. Ale nawet jeśli nie ma dodatkowych korzyści wpływających na pracę mózgu wynikających z wielojęzyczności, korzyści wynikające z posługiwania się wieloma językami są oczywiste. Sama często żałuję, że nie mam trzeciego języka i zastanawiam się jaki wybrać kolejny język dla Bibi. Narazie, dzieki przygodom Dory the Explorer zna parę słów po hiszpańsku, a jako wielka fanka Peppy śpiewa sobie czasem „Peppa Cochon”, bo francuska wersja brzmi chyba jakoś bardziej melodyjnie. Ale może wkrótce zaczniemy jakieś bardziej formalne zajęcia językowe.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Project B, więcej niż dwa języki i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s