Czy wielojęzyczny umysł jest lepszy?

We wspomnianym wcześniej artykule z New York Times’a czytamy o korzyściach wynikających z dwujęzyczności. A jak wygląda sprawa jeśli w grę wchodzi więcej języków? Dokładnie takie pytanie zostało zadane w blogu poświęconym Indiom prowadzonym przez dziennikarzy NYT wkrótce po ukazaniu się artykułu o dwujęzyczności.

Autorka If Bilingual is Good, Is Trilingual Better? zwraca uwagę na to, że według danych z 2001 roku w Indiach używa się 122 języków. Aż 240 milionów osób (ok.20 procent ludności) jest wielojęzyczna (więcej niż trzy języki) i miliony posługują się trzema językami.

Jednak nie ma zbyt wielu badań na temat wielojęzyczności, czy to w Indiach czy na świecie. Według Suzanne Barron-Hauwaert cytowanej w blogu trójjęzyczność traktowana jest w literaturze naukowej jako odmiana dwujęzyczności i zakłada się, że teorie odnoszące się do dwujęzyczności mają zastosowanie również do trójjęzyczności. Ponadto badania prowadzone przez Barron-Hauwaret pokazały, że w przypadku dzieci posługujących się trzema językami trudniej o równowagę między językami niż w przypadku gdy są to tylko dwa języki i że wybór języka przez dziecko trójjęzyczne w dużej mierze zależy od wieku. Młodsze dzieci częściej posługują się językiem mamy, nieco starsze (3-4 letnie) językiem taty, a pózniej preferują język otoczenia.

Ciekawe. Ale nawet jeśli nie ma dodatkowych korzyści wpływających na pracę mózgu wynikających z wielojęzyczności, korzyści wynikające z posługiwania się wieloma językami są oczywiste. Sama często żałuję, że nie mam trzeciego języka i zastanawiam się jaki wybrać kolejny język dla Bibi. Narazie, dzieki przygodom Dory the Explorer zna parę słów po hiszpańsku, a jako wielka fanka Peppy śpiewa sobie czasem „Peppa Cochon”, bo francuska wersja brzmi chyba jakoś bardziej melodyjnie. Ale może wkrótce zaczniemy jakieś bardziej formalne zajęcia językowe.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Project B, więcej niż dwa języki i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s