Moc dwujęzyczności

Posługiwanie się dwoma językami to nie tylko oczywiste korzyści polegające na łatwiejszej komunikacji w coraz bardziej zglobalizowanym świecie. Osoby dwujęzyczne cechują się wyższą inteligencją, łatwiej radzą sobie z rozwiązywaniem logicznych problemów, a na starość rzadziej cierpią z powodu powodu Alzheimera czy demencji, donosi artykuł w weekendowym wydaniu New York Times’a zatytułowany „Why Bilinguals Are Smarter”.

Autor nie cytuje co prawda żadnych nowych badań (najnowsze z 2009) , ale miło się czyta, zwłaszcza jeśli jest się w jakiś sposób związanym z dwujęzycznością, lub jeśli ktoś stawia na naukę języków obcych i od małego posyła swoje dzieci na zajęcia językowe – nie wykluczone bowiem, że korzyści wynikające z dwujęzyczności dotyczą również osób, które nauczyły się drugiego języka poza domem.

Według artykułu pozytywny wpływ dwujęzyczności na pracę mózgu polega na tym, że u osoby dwujęzycznej  obydwa systemy językowe w mózgu są aktywne nawet wtedy, kiedy dana osoba używa tylko jednego języka. Działa to jak dodatkowa dawka ćwiczeń dla mózgu i usprawnia myślenie.

Ponadto osoby dwujęzyczne mają większą zdolność obserwowania tego co się wokół nich dzieje, a wynika to z konieczności dostosowania się do częstej potrzeby zmiany języka w zależności od sytuacji, na przykład kiedy rozmawiają w różnych językach z różnymi członkami rodziny.

Tak więc bądźmy dumni ze swojej dwujęzyczności i pielęgnujmy ją u swoich dzieci!

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii dwujęzyczne wychowanie i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Moc dwujęzyczności

  1. Pingback: Czy wielojęzyczny umysł jest lepszy? |

  2. Pingback: Dwujęzyczność opóźnia demencję |

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s