Językowe skamieniałości

Jest w lingwistyce pojęcie, które nazywa się fossilisation. Nie wiem jak brzmi ono polsku -być może się go w ogóle nie tłumaczy.  Ma ono różne znacznia i jest stosowane do szeregu różnych zjawisk. Jedno z nich związane jest z nauka drugiego lub obcego języka i określa sytuację kiedy ktoś używa niepoprawnej formy w danym języku mimo, że znana jest mu właściwa forma. Stara forma niejako „skamieniała” w jego języku i jest ją trudno zastąpić nową. W naturalnej rozmowie stara-niepoprawna forma pojawia się jako pierwsza i dopiero po jej wypowiedzeniu ktoś sam się poprawia lub może się poprawić jeśli zwróci się na to uwagę.

Bardzo podobne zjawisko zauważyłam w rozwoju języka u Bibi, choć oczywiście dotyczy ono jej pierwszego języka i w tym momencie tylko wymowy.  Najbardziej oczywistym przykładem jest słowo „bus”. Bibi zaczęła mówić „bus” mniej więcej wtedy kiedy zaczęła jeździć autobusem do żłobka, czyli w wieku 18 miesięcy, ale zaczęła wymawiać je mniej więcej [biewl]. Po paru tygodniach tata Bibi zaczął ją poprawiać i mówić wyraźnie „bus” prawie za każdym razem, kiedy Bibi mówiła [biewl]. Po jakimś czasie słyszeliśmy już coś, co o wiele bardziej przypomina „bus” i brzmi mniej więcej [bash]. Jednak przez długi czas kiedy widzieliśmy jakiś autobus najpierw słyszeliśmy [biewl], dopiero potem, kiedy ktoś przypomniał Bibi, że potrafi powiedzieć „bus” poprawiała się. Po jakimś czasie Bibi zaczęła wymieniać te „słowa” prawie wymiennie i poprawiał się kiedy użyła niewłaściwego. A od mniej więcej półtora tygodnia mówi już tylko [bash].

Ten wpis został opublikowany w kategorii Project B i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s